Coat of a detail addict /Mētelis detaļu atkarīgajai

Coats & Jackets / Mēteļi & Žaketes, Sewing / Šūšana

Latviski
From my early sewing days I’ve always been attracted to details. It’s an essential part of my clothing and personality. Whether it’s a contrasting lining, small pearl buttons sewn in a line, or a lace that peaks out at an edge, for me it all has to create a harmony and sense in the garment. Such sense that would leave the eye to wonder, poke your imagination and tell a story.
It was getting cold outside and I was digging through the pages of the Metropolitan Museum of Art, Costume Institute archive link to find the clothes I admire most – from the 19th century. What were people wearing, how did the coats look like and why exactly that shape? Who were the people wearing them? What would I wear, if I lived back then? Could I wear something today that would suggest the story of 19th century? My mind wondered and I imagined.
As I was going through the images, I realized that a lot more than just one image talks to me – you know that inspirational feeling when your imagination is so awake and you start growing your thoughts around it. That is the moment when you have to collect all of those “noisy” images and create an inspiration or mood board. No matter what it is that you do – sew, write, curate or redesign your bedroom, it becomes handy to realize what it is that talks to you and what it is that you need to do. In my case – I was about to make my Victorian era inspired coat.
There are more than one method how to work with your inspiration of course. Let me strip down one of them.
 – Step 1
Collect all the things that speak to you in one place (it can be a pinterest account, a folder in a computer or little colorful pictures printed out and pinned on an actual board).
I prefer to eventually print out little images and put them on a bulletin board, because not only pictures end up there. On my mood board can appear pictures, color samples, words and sentences written down, an interesting pattern on a leaf from the tree found in a park, feelings that identify with me in this moment, fabric swatches, anything really…As I place them next to each other I started to see a pattern – elements that repeated, colors that matched and related to each other. Some things as soon as put up were taken down – they didn’t belong there. In other words all these elements and details started to make a whole, a one big picture that later would become my coat. To me it feels like creating a system in a chaos. Something like the scene from the movie “Youth”, only in the beginning it seems like a lot of noise…
 – Step 2
Identify the whole on your board and “name it”. Try to pin down what’s really going on there. In my coat case there were a lot of details at first but after weeding the bulletin board from unnecessary and not important some elements became more clear and it was easier to see. It took some time and just like when sewing, it’s important not to hurry yourself and enjoy the process. At the end there were pictures representing something with gray, high collar, expressive cuffs, decorated slits in the back, lace, contrasting lining.
img_6705
 – Step 3
Then ask yourself very important questions like, will the style suit me and my body type? Is it my taste? Will it go well together with other clothes in my closet? What I will be wearing with it? Is it for special occasions or every day? Will it be practical to wear? How will I clean it? Is it my color? Does it create the desired image of myself? Will it help me to feel the way I want to feel?
After that I found myself a base pattern, that I altered to fit me and added the needed details, calculated what and how much I would need and got on with it. Mock – up was very essential part in this project.
 – Step 4
When searching for materials, remain flexible. Keep your dream project in mind, but understand that possibly you will need to make compromises. The chances that exactly those materials in the right color will be waiting for you in the fabric store are fairly low. Decide on what elements you are wiling to compromise and which ones have to remain as planned. Do not buy something as “oh well…it will do” or “but I have to buy something”. Then better put it aside for now and make it when it’s possible. You deserve to have your dreams come true!
In my case – it absolutely had to be a gray coat with decorative details in the planned areas, but the color of the lining and the details could change. So instead of gray with purple I ended up with gray and white and I must say, when I finally put it together it looked even better as the one I visualized in the very beginning.
So I guess what I’m saying is to trust yourself and your creative side, dream about the final product in every smallest detail. Enjoy the process and keep positive thoughts. Stop when you have to. Be easy on yourself. Plan it how you will achieve it, but don’t over-plan it either. Creativity does not like strict borders, then it dies, but take the borders away completely and creativity will wonder around forever with no story told at all.
What story does your clothes tell?
Leave a comment or read more…
MĒTELIS DETAĻU ATKARĪGAJAI
Gan tikko sākot šūt, gan tagad, mani vienmēr piesaistījušas detaļas. Tās ir būtiska manu apģērbu un arī personības daļa. Kontrastējoša odere, rindā sašūtas mazas pērļu podziņas, kaut kur pa maliņu ārā lienošas mežģīnes…Man ir svarīgi, lai tas viss kopā veidotu harmoniju. Lai apģērbs radītu sajūtu, kas liek acu skatam pakavēties, pabiksta iztēli un galu galā pastāsta savu stāstu.
Ārā kļuva aukstāks, un es rakos pa Metropolitēna mākslas muzeja Tērpu institūta arhīvu, lai atrastu tos apģērbus, kurus apbrīnoju visvairāk – no 19.gadsimta. Ko cilvēki tajā laikā valkāja, kā izskatījās mēteļi un kāpēc tiem bija tieši tādas formas? Kas bija cilvēki, kas tos valkāja? Ko vilktu es, ja dzīvotu tajā laikā? Vai ir kas tāds, ko es varētu vilkt šodien, bet kas sevī iemiesotu 19.gadsimtu? Līdz ar šiem jautājumiem mana iztēle sāka darboties.
Šķirstot attēlus sapratu, ka mani uzrunā vairāki no tiem. Zināt to iedvesmojošo sajūtu, kad domas skraida un iztēle ir tik dzīva, ka sāk ap sevi audzēt idejas vienu pēc otras? Tas ir brīdis, kad šie pagaidām neskaidrie, galvā mītošie tēli jāapkopo vienuviet, veidojot reālu ieceres vizualizāciju jeb mood-board. Neatkarīgi no tā, kāda ir tava nodarbošanās vai jaunākā aizraušanās – šūšana, rakstīšana vai guļamistabas pārprojektēšana, tas ļoti palīdz sakārtot domas, saprast savas vēlmes un, ko nepieciešams darīt, lai tās īstenotu. Es biju gatava radīt savu Viktorijas ēras modes iedvesmotu mēteli.
Protams, ir daudz veidu, kā strādāt ar savu iedvesmu, bet es soli pa solim parādīšu vienu no tiem.
 – Pirmais solis
Visu, kas tevi uzrunā, saliec kaut kur vienuviet (tas var būt gan Pinterest konts, gan mape datorā, vai arī daudz krāsainu, izprintētu bildīšu, kuras piespraustas pie sienas).
Es izmantoju piezīmju dēli pie sienas, jo uz tā nonāk ne tikai manis izprintētie attēli. Uz mana dēļa parādījās bildes, krāsu un audumu paraugi, vārdi un teikumi, interesants raksts uz parkā atrastas koka lapas, manas sajūtas konkrētos mirkļos, patiesībā jebkas. Novietojot to visu vienu pie otra sāku saskatīt sistēmu – elementus, kas atkārtojas, saskanīgas krāsas. Vēlāk, dažas lietas piespraužot pie dēļa, tās uzreiz arī tika noņemtas, jo neiederējās. Citiem vārdiem sākot, visi elementi un detaļas sāka veidot vienu veselumu, kas vēlāk pārtaps par manu mēteli. Man tā bija kā haosa pārvēršana kārtībā. Kaut kas līdzīgs kā ainā no filmas „Jaunība” (Youth), tikai sākumā tas viss šķita viens liels troksnis…
 – Otrais solis
Sākot uz dēļa saskatīt konkrētāku sistēmu, mēģini noteikt skaidrākas robežas, piešķir tai vārdu – identitāti! Manā gadījumā sākumā uz dēļa bija daudz detaļu, bet pēc visu lieko elementu noņemšanas, pārējie kļuva skaidrāki. Tas prasīja kādu laiku, jo, tāpat kā šūšanā, arī šajā posmā ir svarīgi sevi nesteidzināt un izbaudīt radošo procesu. Beigās uz dēļa bija redzams kaut kas pelēks ar augstu apkakli, izteiksmīgām piedurknēm, šķēlumu aizmugurē, mežģīnēm un kontrastējošu oderi.
img_6705
 – Trešais solis
Tagad uzdod sev dažus ļoti svarīgus jautājumus, piemēram: Vai man un mana ķermeņa uzbūvei šis stils piestāv? Vai tas ir manā gaumē? Vai to būs viegli pievilkt pārējām skapī esošajām drēbēm? Ko ar to kopā vilkšu? Vai tas būs ikdienas valkāšanai vai īpašiem notikumiem? Vai tas būs praktisks valkāšanā? Kā es to tīrīšu un kopšu? Vai tā krāsa man vispār piestāv? Vai tas radīs man vēlamo tēlu un palīdzēs justies tā, kā gribu?
Kad to visu biju apdomājusi, veicot dažas izmaiņas un pievienojot trūkstošās detaļas, radīju sava mēteļa pamatmodeli. Tad aprēķināju, kas un cik daudz man būs nepieciešams, lai to realizētu. Makets bija ļoti būtiska šī projekta daļa.
 – Ceturtais solis
Turot prātā sapņu projektu un meklējot tam nepieciešamos materiālus, jātrenē spēja pielāgoties un atrast kompromisus, jo ir diezgan maza iespējamība, ka gribētais audums un citi skaistie sīkumi tevi gaidīs veikalu plauktos. Uzreiz vajadzētu ar sevi vienoties, kuros elementos pieļaujamas atkāpes, bet kuriem pilnīgi noteikti jāpaliek kā plānots. Neko nepērc ar domu „nu ko…iztikšu ar šo” vai „kaut kas taču jānopērk..”. Tad labāk projektu uz laiku atliec un darbu pie tā atsāc tikai tad, kad to būs iespējams pilnvērtīgi īstenot. Tu esi pelnījusi savu sapņu piepildījumu!
Es stingri biju nolēmusi, ka mētelim jābūt pelēkam ar konkrētām dekoratīvām detaļām, taču to krāsas biju gatava pielāgot situācijai. Beigās, no domas par pelēku mēteli ar violetiem akcentiem, nonācu līdz pelēkā un baltā kombinācijai, un jāsaka godīgi – šāds iznākums izskatījās pat labāk, nekā biju izsapņojusi sākumā.
Uzticies sev un savai radošajai pusei, sapņo par vēlamo iznākumu līdz pat mazākajam sīkumam. Izbaudi procesu un domā pozitīvi. Apstājies, ja nepieciešams. Neesi pret sevi pārāk skarba. Plāno, kā sasniegsi iecerēto, bet ļauj vaļu arī improvizācijai. Radošums mirst, kad tam apkārt tiek apvilktas augstas sētas. Nojauc tās, un tavs radošais gars būs brīvs mūžīgi!
Un kāds ir tava apģērba stāsts?
Back to top

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s